Prečo XKKO Organic?• Biobavlna je na dotyk mäkšia, pretože obsahuje bavlnené vlákna neporušené chemikáliami, ktoré sa používajú pri bežnom pestovaní a spracovaní bavlny

• Biobavlna čistejšie vonia, pri jej spracovaní sa totiž nepoužíva formaldehyd

• Biobavlna je šetrnejšia k pokožke aj z hľadiska alergií, neobsahuje žiadne škodlivé chemikálie

• Biobavlna má vyšší stupeň priedušnosti

To sú ale len niektoré dôvody, prečo preferovať oblečenie z biobavlny a vyhýbať sa bavlne pestovanej konvenčným spôsobom. Teraz si ale poviete: „Bavlna – taký príjemný materiál...“

 

Vedeli ste však?

Že sa pri konvenčnom pestovaní bavlny používa takmer štvrtina svetových pesticídov a podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ročne v rozvojových krajinách umiera na otravu pesticídmi 20 000 ľudí. Videli ste napríklad niekedy fotografiu rúk farmára pestujúceho bavlnu konvenčným spôsobom?

Väčšina bavlny sa pestuje práve v rozvojových krajinách a obrovské množstvo nadužívaných pesticídov a chemických hnojív narúša úrodnosť pôdy. A to má paradoxne za následok ešte vyššiu spotrebu chemikálií.

WHO klasifikuje ako nebezpečné až 40 % pesticídov používaných pri konvenčnom pestovaní bavlny. Najsmutnejší je fakt, že sa na jej pestovaní podieľajú aj malé deti, ktoré ohrozuje akútna otrava najviac. Nebezpečné pesticídy predstavujú aj hrozbu pre zdroje pitnej vody a nezanedbateľný je aj sociálny rozmer tohto problému. Rodiny farmárov pestujúcich konvenčnú bavlnu za smiešne nízke ceny sa často dostávajú do špirály dlhov. Potrebujú peniaze na nákup ďalších a ďalších pesticídov a pod. Nemôžu sa tak vymaniť zo začarovaného kruhu a napríklad v Indii je medzi týmito farmármi závratne vysoký počet samovrážd.

Ako preukázala štúdia z roku 2004 vykonaná na univerzite v Łodzi, rezíduá nebezpečných pesticídov môžu byť detekované aj v bavlnenom oblečení, ktoré sa dostane ku koncovému zákazníkovi.

Biobavlna ponúka alternatívu. Pestuje sa už vo viac ako 22 krajinách, vrátane mnohých krajín rozvojových. A dopyt po biobavlne neustále stúpa. Tlak dopytu môže priamo ovplyvniť spôsob pestovania, a má tak priaznivý vplyv na bezpečnosť životného prostredia aj pozitívny sociálny vplyv na životy farmárov. Aj vy sami môžete svojimi dobre uváženými nákupmi pomôcť...


 

Čo je biobavlna?

Biobavlna čiže organická bavlna (organic cotton) je bavlna vypestovaná bez použitia syntetických chemických pesticídov, herbicídov a hnojív. Namiesto poľnohospodárskych pesticídov sa používajú prírodné metódy. Pri spracovaní a výrobe produktov z biobavlny sa nepoužívajú toxické chemikálie.

 

Pri nosení a používaní výrobkov z biobavlny nie sme vystavení pôsobeniu chemických rezíduí a zároveň svojím malým podielom prispievame k ochrane nášho životného prostredia.

A navyše – tkaniny z biobavlny prechádzajú nižším stupňom spracovania, a sú teda trvanlivejšie a zachovávajú si väčšiu prirodzenú mäkkosť. Za svoje peniaze teda získavate oveľa vyššiu kvalitu a ešte aj dobrý pocit...

Biobavlna sa často pestuje aj v rámci rôznych fair trade projektov, či už certifikovaných alebo necertifikovaných, a jej následné spracovanie malými firmami, ktoré pri spracovaní bavlny v konečný výrobok dbajú na etické pracovné podmienky, vám dáva vedomie, že vaše oblečenie alebo iný textil neboli ušité za nepredstaviteľných pracovných podmienok v tzv. sweatshopoch, ani deťmi , ktoré vo sweatshopoch veľmi často pracujú.
 
[profiler]
Memory usage: real: 2097152, emalloc: 7320096
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem