Pokyny prepranie a údržbu látkových plienok
Pranie plienok pred prvým použitím
Pred prvým použitím odporúčame všetky plienky vyprať, zvýši sa tým ich nasiakavosť. Výrobky zo syntetických materiálov, ako je PUL (potiahnutý polyester) a mikrovlákno, stačí vyprať iba raz. Absorpčné textílie, ako je bavlna a bambus (viskóza), treba vyprať aspoň trikrát, aby sa dosiahla ich plná nasiakavosť.
Plienky dosiahnu svoje absorpčné maximum asi po 10 praniach. Plienky a vložky by mali byť medzi každým praním vysušené.
Výber pracieho prostriedku
Všetky plienky možno prať s použitím pracieho prostriedku, ktorý obsahuje ekologicky šetrné a germicídne kyslíkové bielidlo. Odporúčame prací prostriedok Ulrich Natur. Veľmi dôležité je dodržiavať pokyny na dávkovanie pracieho prostriedku!
Pri praní NEPOUŽÍVAJTE
Veľmi parfumované pracie prostriedky – tieto prísady môžu dráždiť pokožku
Pracie prostriedky obsahujúce optické zosvetľovače – tieto prísady môžu dráždiť pokožku
Domáce pracie prostriedky
Mydlové orechy, gaštany, brečtan
Dôrazne neodporúčame používať prací prostriedok FROSCH ALOEVERA SENSITIVE, ktorý sa v praxiv niekoľkých prípadoch ukázal ako príliš agresívny a pri dlhodobom používaní vedie k totálnej deštrukcii praného materiálu.
Vždy dodržiavajte pokyny pre pranie od výrobcu plienok!
Aké doplnky pri praní použiť a nepoužiť?
Zmäkčovadlo vody–ÁNO
Dávkuje sa podľa tvrdosti vody. Môžeme odporučiť Ulrich odvápňovač – cca 30 ml pridajte do priehradky na aviváž. Neutralizuje zvyšky čistiacich prostriedkov a pachy amoniaku.
Kyslíkové bielidlo–ÁNO
Pridávame do prania, iba pokiaľ nie je kyslíkové bielidlo súčasťou pracieho prostriedku.
Bielidlá na báze chlóru,ocot alebo kyselina citrónová –NIE
Tieto prísady môžu plienky poškodiť.
Aviváž – NIE
Znižuje nasiakavosť, nevhodná pre životné prostredie.
Prací prostriedok FROSCH ALOE VERA SENSITIVE – NIE
V praxi sa v niekoľkých prípadoch ukázal ako príliš agresívny a pri dlhodobom používaní vedie k totálnej deštrukcii praného materiálu.
Čo so špinavými látkovými plienkami?
1. Odstráňte obsah plienok vrátane separačnej plienky. Biodegradabilné separačné plienky je možné rozložiť na komposte. Všetky ostatné separačné plienky patria do komunálneho odpadu. V žiadnom prípade separačné plienky nesplachujte do záchodu.
2. Plienky vypláchajte od hrubých nečistôt, a pokiaľ ich budete špinavé skladovať dlhšiu dobu, nechajte ich uschnúť. Špinavé plienky skladujte v uzatvárateľnom vrecku na plienky alebo vedierku.
3. Pranie
1. krok: Oplachovací cyklus: 20 – 30 minút, studená voda. Na konci sa uistite, že bola špinavá voda odčerpaná z práčky.
2. krok: Hlavný prací cyklus: Pranie na 60 stupňov so silným čistiacim prostriedkom, perieme asi 2 hodiny, odstreďujeme pri 800 – 1 000 otáčkach. V prípade potreby odporúčame použiť zmäkčovadlo alebo odvápňovač na úpravu vašej vody. Pri praní je dôležité použiť prací program s väčším množstvom vody než je bežné (býva označený ako VODA PLUS, alebo EXTRA PLÁKANIE). V žiadnom prípade nevoľte ECO program – pracia teplota takých programov nebýva dostatočná, používajú nedostatočné množstvo vody…)
3. krok: Tensa týka len štvorcových plienok. Ako prevenciu pred dlhodobým pomalým zrážaním plienok odporúčame ešte vlhké plienky zľahka povytiahnuť vo všetkých smeroch a pretrepať.
Teplota prania
Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu vašich plienok. Ak použijete vyššiu než odporúčanú teplotu prania, môžu byť plienky poškodené. Práčky a pracie prostriedky sú dnes oveľa efektívnejšie než kedysi, keď bolo nutné plienky vyvárať. Preto sú plienky čisté aj pri 40 – 60 stupňoch! Ak je vaše dieťa choré, možno plienky z bavlnených materiálov aj vyvariť. Za normálnych okolností to však nie je potrebné a zbytočne tým plienkam znižujete životnosť.
4. Sušenie
Extrémne teplo alebo mráz môžu poškodiť materiál PUL! Všetky výrobky obsahujúce PUL NESMÚ byť sušené v mraze, na vykurovacom telese alebo na slnku.
Bavlnené plienky možno v krajnom prípade sušiť v sušičke na najjemnejší program. Jej dlhodobé použitie však vedie k nadmernému zrážaniu plienok. Pokiaľ je to možné, dajte prednosť sušeniu na slnku alebo prirodzenému sušeniu.
Bambusové plienky a materiály – NESMÚ BYŤ SUŠENÉ V SUŠIČKE.
Tipy na lepšie a šetrnejšie pranie:
Po vypláchnutí plienky ju najprv nechajte uschnúť. Potom ju uložte k ostatným špinavým plienkam. Je to dôležité, pretože vo vlhkých plienkach sa môžu množiť baktérie.
Vrchné PUL nohavičky perte samostatne. Pokiaľ nohavičky nebudete prať hneď, odporúčame ich vypláchnuť vodou a uložiť ich do vyprania do vrecka na plienky. Zabránite tým degradácii PUL materiálu, ktorú by skladovanie nohavičiek postriekaných močom, za nejaký čas, spôsobilo.
Škvrny od materského mlieka zmiznú pôsobením UV lúčov! Čerstvo umytú a stále vlhkú bielizeň jednoducho sušte na slnku.
Škvrny možno tiež vopred ošetriť. Opláchnite plienku a škvrny ošetrite žlčovým mydlom Ulrich – odstraňovačom škvŕn. Nechajte odstraňovač škvŕn pôsobiť asi 15 minút, opláchnite plienky a nechajte ich uschnúť.
Pri skladovaní plienok sa vyvarujte extrémnemu teplu (vedľa ohrievača vody alebo na slnku) a chladu (mráz), ktoré môžu poškodiť PUL tkaninu.
Nezabudnite práčku raz za mesiac vyčistiť!