Prečo XKKO ECO?
Čo je to bioplast PLA?
Biopolymér PLA, ktorý pri výrobe používame my, je vyrábaný v USA z odpadovej geneticky nemodifikovanej kukurice. Dovážame tak ekologický materiál, ktorý sa vyrába z obnoviteľných zdrojov a nie je závislý na produkcii ropy ani jej prímesiach.
PLA je celosvetovo uznávaný a certifikovaný pre použitie v potravinárstve, a jeho zdravotná bezchybnosť je teda stopercentne garantovaná. Pre zákazníkov to znamená koniec strachu z nebezpečných plastových hračiek a detského riadu, ktoré môžu obsahovať škodlivé ftaláty, dioxíny a iné látky ohrozujúce zdravie detí. Vďaka najmodernejším vedeckým poznatkom môže byť aj plast bez akýchkoľvek zdravotných rizík – a pritom byť perfektne prepracovaný, ekologicky bezchybný, a navyše biologicky odbúrateľný.
Materiál PLA vyzerá na prvý pohľad a dotyk rovnako ako bežne používané plasty vyrobené z ropy, dosahuje dokonca aj rovnakých vlastností: pružnosť, tvrdosť, priehľadnosť, ohybnosť a odolnosť. Odlišuje sa však od bežných plastov špecifickým spracovaním a výrobným procesom.
Na rozdiel od obyčajných plastov sú výrobky z bioplastov PLA tiež chuťovo a čuchovo neutrálne. Neobsahujú absolútne žiadne alergény. Sú preto vhodné aj pre citlivejšie deti a dojčatá so zdravotnými problémami.
Všetky výrobky z bioplastov PLA sú biologicky odbúrateľné. Možno ich prírodne degradovať, skompostovať a premeniť na kvalitnú biomasu či humus. Nepredstavujú preto žiadnu ekologickú záťaž a sú dobrým znamením pre generácie našich detí.
Ako sa vyrába bioplast PLA?
Základnou surovinou na výrobu tohto materiálu je rastlinná biomasa (napr. kukurica, obilniny, zemiaky, cukrová repa, cukrová trstina, sója, tabak) a prírodné suroviny, ako sú napríklad celulóza a lignit. Bioplast je vyrábaný zo škrobov týchto rastlín. Aby sa škrob premenil na látku vlastnosťami zodpovedajúcu plastom z ropy, je nutné ho vystaviť vysokým teplotám a pomocou izolácie z neho získať glukózu. Kvasením je z glukózy získaná kyselina mliečna a neskôr kyselina polymliečna (polylactid acid) – práve z toho vzniklo označenie „PLA“.
Z PLA plastu je možné potom vyrobiť obalový materiál akéhokoľvek druhu. Pre výrobu tohto materiálu sa dajú použiť rovnaké prístroje ako na výrobu klasických plastov, s tým rozdielom, že výroba bioplastov je až o 65 % energeticky menej náročná a nevyužíva sa pri nej ropa ani prídavné chemické zmesi, zmäkčovadlá či iné syntetické činidlá, spôsobujúce hyperaktivitu, alergie a zvýšenie estrogénu v tele. PLA plasty sú v porovnaní s konvenčnými plastmi omnoho šetrnejšie k životnému prostrediu.
Na čo všetko sa plasty PLA používajú? Aké sú ich nevýhody?
Často sú používané tam, kde je potrebné použiť plast so skrátenou životnosťou. A najmä potom tam, kde sa vyžadujú vyššie nároky na kvalitu a zdravotnú bezchybnosť – v nemocničných zariadeniach, ale aj v domácnostiach a v kuchyniach, kde prichádza plast do styku s potravinami.
V súčasnej dobe je možné z týchto materiálov vyrobiť takmer všetko: taniere, príbory, poháriky, vrecká, tašky, dózy na jedlo, dosky na krájanie, tácky, podnosy a ďalšie predmety dennej potreby.
Nachádzajú konečne využitie v rýchlych občerstveniach, reštauráciách, na festivaloch alebo pri domácich piknikoch a grilovaní na záhradách.
Masovému rozšíreniu bioplastov zatiaľ bránila ich vysoká cena. V súčasnosti sú stále ešte drahšie než syntetické materiály vyrábané z ropy. Prísnejšia regulácia v rámci jednotlivých štátov i celej EÚ, ktorá podporuje používanie ekologicky šetrných plastov a technologický vývoj, však môže tento stav čoskoro zvrátiť.
S rozšírením bioplastov súvisí logicky tiež fakt nadmernej spotreby ropy, jej postupné zdražovanie a globálny úbytok. Aj to prispieva k rýchlejšiemu vývoju technológií v oblasti bioplastov, k ich stále rastúcej produkcii a postupnému znižovaniu ich ceny.
Ako sa rozkladajú alebo kompostujú?
Ich výhodou je predovšetkým biologická odbúrateľnosť a kompostovateľnosť. Tieto ekologické materiály sa rozkladajú najlepšie za pôsobenia pôdnych baktérií, vyšších teplôt, veľkého objemu vzduchu a vyššej vlhkosti prostredia.
Tým sú predurčené na kompostovanie vo veľkých priemyselných kompostárňach, kde sa premenia na kvalitnú biomasu a humus, ktorý je možné ďalej využiť ako náhradu priemyselných hnojív. Možno ich ale kompostovať tiež doma na záhradke, a dokonca ich použiť nakoniec aj ako hnojivo do kvetináčov. Doba rozkladu záleží na spomínaných podmienkach a na hrúbke steny produktu. Testy a skúšky preukázali 100 % degradovateľnosť v priemyselných kompostárňach – v priebehu niekoľkých týždňov.
Na skládkach sa po zahrnutí hlinou rozkladajú tiež, trvá to však podstatne dlhšiu dobu.
Bioplasty nie sú recyklovateľné, ale kompostovateľné!