Starostlivosť o vrchné nohavičky

Vrchné nohavičky (PUL) s polyuretánovým záterom nemusíte prať po každom použití. Väčšinou ich stačí utrieť vlhkou handričkou alebo opláchnuť pod tečúcou vodou. Perte ich v práčke na 40 °C
až 60 °C (podľa odporúčania na etikete), nepoužívajte bieliace prostriedky.  NOHAVIČKY NIKDY NEKLAĎTE PRIAMO NA KÚRENIE polyuretánovou vrstvou ani ich nenaťahujte. Ak začnú nohavičky v lemoch prevlhávať, kúpte si vosk na vlnu, prstom rozotrite a zasušte fénom. Ak aj naďalej nohavičky pretekajú, potom sa nesprávnym zaobchádzaním zničili, a preto je potrebné kúpiť nové.

Flísové vrchné nohavičky neperte s uterákmi a plienkami, aby nedošlo ku žmolkovaniu flísu (funkčnosť sa nemení, ide o estetickú záležitosť). Flísové vrchné nohavičky veľmi rýchlo schnú.

U vlnených nohavičiek platí pravidlo – čím menej sa perú, tým lepšie. Vlnené nohavičky sa močom regenerujú. Pokiaľ nie sú znečistené, perte 1x za 2 – 3 týždne ručne v prostriedku určenom pre vlnu. Nohavičky jemne premasírujte v rukách, vypláchajte v čistej vode a ručne vyžmýkajte. Pravidelne 1x za 4 – 6 týždňov, alebo keď vám začnú nohavičky presakovať, vykonajte ich impregnáciu lanolínovou kúrou. Nikdy nedávajte vlnené nohavičky sušiť na priame slnko, radiátor alebo do sušičky.

              
Lanolínová kúra I: 1 – 2 lyžice lanolínovej impregnácie rozpustite v 1 l horúcej vody a nechajte vychladnúť na cca 30 °C. Vyprané nohavičky namočte na 4 – 6 hodín do kúpeľa, po vybratí vypláchajte v 2 – 4 l vody, jemne vyžmýkajte v ruke a nechajte voľne uschnúť.

Lanolínová kúra II: v lekárni si zakúpite vosk z ovčej vlny (cera lanae), čo je žltá mazľavá masť, ktorej cena je cca 40 Kč za 50 g (nepliesť prosím s adeps lanae, to je tuk z ovčej vlny). Vo vedierku v 1l vriacej vody rozpustíte cca 1/2 kávovej lyžičky tohto tuku, pridáte jednu kvapku detského alebo iného šetrného šampónu – nutné pre rozpustenie vosku. Zamiešate a prilejete studenú vodu tak, aby teplota kúpeľa bola max. 30 °C. Potom ponoríte vlnené nohavičky. Odporúčame najskôr namočiť naruby – najviac lanolínu sa nachytá na vnútornú stranu, ktorá je najexponovanejšia, potom prevrátiť späť.

[profiler]
Memory usage: real: 2097152, emalloc: 7350560
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem